Stránka sa načítava...
  1. Domovská stránka /
  2. S čím pomôžeme? /
  3. Ako správne vybrať fond?
Ako správne vybrať fond?

Čo treba vedieť o fondoch?

Tešíme sa, že si sa rozhodol investovať. Teraz prichádza výzva, pretože u nás máš množstvo možností a treba uznať, že môže byť ťažké si vybrať. Ktorý fond je pre teba vhodný? Aby sme ti to uľahčili, pripravili sme sériu otázok, ktoré ťa dovedú k tomu pravému, šampiónovi tvojho srdca, no najmä rozpočtu.

Čo treba vedieť o fondoch?

Väčšina fondov má konkrétnu tému

 

Väčšina fondov má konkrétnu tému, na ktorej sú založené všetky investície. Môže to byť čokoľvek:

  • Geografia - európsky, japonský, rozvíjajúce sa trhy.
  • Priemysel - ekologické spoločnosti, verejné služby, priemyselné podniky.
  • Druhy investícií - akcie, podnikové dlhopisy, štátne dlhopisy.


Kombinácia týchto charakteristík ti poskytne rizikový faktor podielového fondu. Ak sa fond zameriava na „začínajúce biotechnologické spoločnosti na rozvíjajúcich sa trhoch“, všetky prvky zahŕňajú vysoký stupeň neistoty. T. zn., že ak všetko dobre dopadne, môžeš očakávať vysoké výnosy.

Rôzne fondy majú rôzne úrovne rizika

 

Napríklad fondy, ktoré investujú do akcií, (u nás majú tieto fondy v názve prívlastok „akciový“), sú považované za rizikovejšie, ako tie, ktoré investujú napr. do dlhopisov.

Aby sa v tom človek vedel lepšie orientovať, mal by sledovať hodnotu SRRI (ukazovateľ rizika a výnosu), ktorý je uvedený pri každom našom fonde. Ide o škálu medzi 1 až 7, kde 1 je nízke riziko a 7 vysoké.

Fondy nemusí spravovať iba človek

 

Aktívne riadené fondy sú spravované profesionálnym správcom fondu. U nás ich spravujú naši portfólio manažéri. Tí rozhodujú o tom, ako sa budú peniaze vo fonde investovať na základe aktuálnej situácie na trhu. Môžeš sa na nich spoľahnúť, vypustiť fondy z hlavy, ak sa nimi nechceš zaoberať a len sledovať, ako a či zarábaš.  

Naopak, pasívne riadené fondy jednoducho sledujú trhový index a kopírujú trendy na trhu. Nepotrebujú manažérov, ktorí by rozhodovali o investíciách. 

 

Koľko peňazí potrebuješ?

 

Ak chceš investovať pravidelne, stačí ti aj 20 eur mesačne. Ak chceš vložiť nárazovo vyššiu sumu do ktoréhokoľvek nášho fondu, potrebuješ minimálne 500 eur

Koľko peňazí potrebuješ?

 

Svojho favorita by si mal vybrať aj podľa toho, ako dlho máš v pláne investovať. Každý fond má totiž svoj „investičný horizont“. Po uplynutí vytýčeného obdobia sa výrazne znižuje pravdepodobnosť negatívneho výnosu. Čím dlhší je investičný horizont, tým rizikovejšie môžeš investovať. Sleduj preto počet rokov, ktoré uvádzame pri každom fonde.

Aké poplatky budeš platiť?

 

Ako sa hovorí, nič nie ja zadarmo, ale neboj sa 😊 Za náš servis si pýtame minimum. Pri investovaní platíš:

 

  • • vstupný a výstupný poplatok – sú strhnuté pred alebo po tvojej investícii. Určujeme ich v závislosti od výšky investovanej sumy percentom z aktuálnej ceny podielového listu;
  • • poplatok pri presune investície do iného fondu – ak chceš svoje peniaze presunúť do iného fondu, dáme ti zľavu 50 % zo vstupného poplatku fondu, do ktorého vstupuješ;
  • • priebežné poplatky – závisia od výdavkov uhradených z fondu za príslušný rok. Ich výška sa preto môže meniť.
  • • výkonnostný poplatok - niektoré fondy si môžu účtovať tzv. poplatok za zhodnotenie.

 

Prehľad všetkých poplatkov sme ti zosumarizovali na tomto odkaze.

 

Z nášho pestrého portfólia si určite niečo vyberieš

Zamýšľaš sa nad investovaním? Máme tu pre teba samé špecialitky. Vyberú si tí, ktorí chcú objavovať novú príchuť financií vo forme investovania prvýkrát, náročnejší zákazníci s investičnou históriou, ale aj takí, ktorí prišli len na ochutnávku. Investuj jednorazovo alebo pravidelne. Naservírujeme ti ponuku, ktorá ťa určite zaujme. Pozri si, aké podielové fondy ti ponúkame.

Pre opatrnejších

Ak je pre teba investovanie ešte stále skôr vystúpením z komfortnej zóny, ale chceš sa cítiť ako „vlk“ z Wall Street, ponúkame ti bohaté možnosti pre začiatočníkov. 

Zisti viac

Pre odvážnejších

V oblasti investícií už máš čo-to za sebou, tvoje sebavedomie v oblasti financií stúplo a považuješ sa za investora, ktorý si už môže dovoliť viac?

Zisti viac

Pre skúsenejších

Ambiciózne riešenia sú skvelou voľbou pre tých, ktorí chcú investovať skutočne dlhodobo a ich cieľom je využiť potenciál podielových fondov na maximum.

Zisti viac

Jednorazové investovanie

Ulož si vo fonde peniaze a viac nerieš

Zisti viac

Pravidelné investovanie

Chceš ísť na veci pomaly, ale iste? Investuj malé sumy každý mesiac, bezbolestne a efektívne.

Zisti viac

Daj nám o sebe vedieť

Investovať môžeš online

Je to ľahké ako hračka. Nemusíš si ani zakladať ďalší účet v banke. Overíme si ťa cez tvárovú biometriu a všetko vybavíš online. Priprav si občiansky preukaz, mobil, tablet alebo notebook s kamerou, dostatok svetla, IBAN svojho účtu a môžeš ísť na to.

Chcem to vybaviť osobne alebo telefonicky

Ak máš ešte nejaké otázky, pokojne sa zastav na pobočke 365.banky. Sme tu stále pre teba :)

 

 

Prečo práve my?

Viac ako 20 rokov na trhu

Ponúkame špičkových odborníkov s dlhoročnými skúsenosťami

Pestrý výber fondov

Naše fondy sú zamerané na rôzne oblasti investovania.

Viac ako 1,6 miliard € v správe

V hodnote aktív našich patríme k špičke na Slovensku.

Viac ako 100 000 klientov

Pre všetkých chceme byť stabilnými partnermi v zhodnocovaní financií.

Fondy ocenené odborníkmi

Naše fondy patria k najlepším z hľadiska výnosnosti a rizikovosti, aj predajnosti.

Investovanie od A po Z online

U nás si môžeš podielové fondy aj ich správu vybaviť pohodlne z domu.