V marci sa podielnici fondov 365.invest mohli tešiť najlepšiemu medzimesačnému zhodnoteniu za ostatné obdobie. 🔥
Potenciál pokračovať v začatom zotavovaní mal aj apríl. Ten je z historického hľadiska považovaný za jeden z vôbec najlepších mesiacov pre svetové akciové trhy. Za posledných 16 rokov totižto dosiahol najznámejší akciový index S&P 500 kladnú aprílovú výkonnosť až v 15tich prípadoch. Štatistika založená na historickej výkonnosti však na druhej strane hovorí aj to, že ak sa nachádzame v tzv. „midterm year“, teda v polovici funkčného obdobia amerického prezidenta, tak aprílová výkonnosť akciových indexov na tom až tak dobre nie je. A práve to je prípad roku 2022.
Hovorí sa ale, že historická výkonnosť nie je zárukou tej budúcej. Poďme sa preto pozrieť na udalosti, ktoré skutočne stáli za aprílovým prepadom.🔍. V prvom rade to boli vyhlásenia predstaviteľov americkej centrálnej banky Fed, ktoré poukázali na možnú potrebu agresívnejšieho zvyšovania úrokových sadzieb a uťahovania menovej politiky za účelom efektívnejšieho boja s najvyšším rastom cien v USA za posledné štyri dekády. V druhom rade to bol strach z príchodu stagflácie, ktorá je stále viac skloňovaným pojmom.
Čo je to vlastne ta stagflácia 🤷? Pozornosť ekonómov sa pri hodnotení ekonomického zdravia sústreďuje na tri hlavné makroekonomické veličiny. Sú nimi hrubý domáci produkt (HDP), miera nezamestnanosti v krajine a inflácia. Medzi týmito troma veličinami musí za normálnych okolností dôjsť ku kompromisu. To znamená, že pri silnom tempe rastu HDP a nízkej nezamestnanosti musí byť zväčša akceptovaná vyššia miera inflácie. Naopak ak je cieľom nižšia inflácia, najpravdepodobnejším dôsledkom je spomalenie hospodárske rastu a riziko nárastu nezamestnanosti. Cieľom menových a fiškálnych autorít je udržiavať medzi týmito makroekonomickými veličinami rovnováhu. V časoch stagflácie je však rovnováha narušená a všetky tri premenné sa vyvíjajú nepriaznivým smerom. To znamená spomalenie rastu HDP až jeho pokles, nárast nezamestnanosti a vysoká inflácia.
Ako by to mali vnímať investori?
Tak ako pre centrálne banky, aj pre investorov predstavuje stagflácia neľahkú a zároveň možnú hrozba. Z krátkodobého hľadiska preto nie je zvýšená volatilita na kapitálových trhoch vylúčená. Z dlhodobého hľadiska by to však investorov nemalo znepokojovať. Prehnaná panika preto nie je na mieste. Vhodným aktívom môžu byť pri rastúcich cenách komodít na najbližšiu dobu práve akcie spoločností z energetického sektora. Prostredie zvyšujúcich sa úrokových sadzieb môže v pozitívnom smere ovplyvniť tiež akcie spoločností z finančného sektora, no pri rastúcich cenách sa môže dariť tiež sektoru bežnej spotreby či materiálov.
A čo na to my?
Dynamické, nie tematicky zamerané portfólia fondov 365.invest momentálne orientujeme prevažne na vyššie spomenuté sektory. V rámci konzervatívnejších portfólií dosahujú Dlhopisový krátkodobý a Dlhopisový stabilný fond mimoriadne výsledky. V apríli sme sa preto rozhodli zlúčiť tieto dva fondy. V ponuke tak už nájdete len aktívne riadený Fond stabilných výnosov, ktorý efektívne kombinuje najbezpečnejšie štátne dlhopisy s rizikovejšími high-yield a korporátnymi s vyšším výnosom do splatnosti. Od apríla je v ponuke taktiež na Slovensku jediný podielový fond Cryptomix, ktorý umožňuje podielnikom podieľať sa na vývoji najzvučnejších kryptomien na trhu.