
Aby pojmy neboli len dojmy: Od Bitcoinu až po blockchainový fond
Bitcoin, kryptomeny, smartkontrakty, blockchain. To sú pojmy, ktoré sú investormi aj neinvestormi „gúglené“ čoraz častejšie. Čítaj ďalej, ak chceš mať prehľad, čo sa skrýva za týmito modernými technológiami.
Blockchain: Technológia, ktorá má hype ako internet
Písal sa rok 2008, kedy Satoshi Nakamoto vyvinul túto technológiu ako verejne prístupnú infraštruktúru, ktorá poskytuje služby pre realizovanie transakcií v alternatívnej kryptomene Bitcoin. Uf, pri písaní tejto vety sme sa normálne zapotili, ale neboj, všetko si vysvetlíme.
Dnes je blockchain označovaný za novú technológiu, ktorá má schopnosť zmeniť svet rovnakým spôsobom ako internet v 90. rokoch. Zjednodušene môžeme povedať, že ide o reťaz zloženú z dát, z čoho vychádza aj jeho samotný názov. Do blockchainu sa ukladajú údaje o transakciách, udalostiach medzi účastníkmi systému. Je možné si to prirovnať k účtovnej knihe, či katastru nehnuteľností.
Nájdeme v ňom napríklad záznamy o vlastníctve a prevode majetku – hotovosti, automobilov, nehnuteľností, cenných papierov... ale rovnako aj databázu identifikačných záznamovom ako sú informácie o zdravotnej starostlivosti, vodičské preukazy, rodné listy, sobášne listy, pasy, údaje zo sčítania obyvateľstva a tiež treba zdôrazniť existenciu inteligentných zmlúv na blockchaine tzv. „smart kontraktov“. Pod týmto pojmom si možno predstaviť súbor pravidiel, ktoré sa spúšťajú automaticky pri splnení stanovených podmienok. Napríklad plnenie poistnej udalosti, v prípade že nastane škoda a udalosť spĺňa vopred stanovené pravidlá a náležitosti podľa zmluvy.
A teraz sa podrž. Kľúčovou vlastnosťou blockchainu je fakt, že ho nemusí nik organizovať ani naň dohliadať. Preto má potenciál vybudovať si absolútnou dôveru v prostredí krypto sveta.
Bitcoin: Ako funguje a prečo je taký príťažlivý?
V roku 2009 sa Bitcoin v tichosti objavil ako prvé digitálne aktívum založené na blockchaine. Aj tento počin má na svedomí Satoshi Nakamoto. Ide o digitálnu menu, no zároveň platobný systém, ktorý na začiatku fungoval práve prostredníctvom blockchainu.
Pôvodne bola hodnota jedného bitcoinu minimálna, no postupne rástla z pôvodných 8 centov na 62 000 USD, čo predstavuje 775-tisíc násobný nárast. Bitcoin je deliteľný na osem desatinných miest. Najnižšia hodnota, s ktorou je možné obchodovať je 0,00000001 BTC. Vo svete toto množstvo nazývajú aj „Satoshi“, skús uhádnuť prečo.
Všetky prevody medzi účtami, vo svete Bitcoinu sa im hovorí peňaženky, sú vykonávané spôsobom zvaným peer-to-peer. Čiže priamo medzi dvomi užívateľmi, neexistuje tu žiadny sprostredkovateľ. Okrem toho, všetky bitcoinové transakcie sú verejné, čo je princíp, na ktorom stojí celé fungovanie siete.
Je preto prirodzené, že Bitcoin začal byť zaujímavý aj pre investorov. V priebehu rokov sa etabloval ako alternatívne investičné aktívum spolu so zlatom a inými komoditami. Jeho popularita je však vrtkavá. Kým v roku 2017 bol obľúbeným cieľom investorov, v roku 2018 nasledoval jeho pád, čo mnohých odradilo. Išlo však skôr o začiatočnícke chyby spôsobené bezhlavým investovaním. Preto aj my v 365.invest odporúčame investovať do kryptomien menšie čiastky, nakoľko ide o volatilnú investíciu.
Blockchainový fond
V 365.invest sme radi trendsettermi. Preto od 1. októbra nájdeš v našom portfóliu aj fond zameraný na blockchain, vďaka čomu sme prvou a zatiaľ jedinou správcovskou spoločnosťou na slovenskom trhu, ktorá ponúka investovanie do Blockchainu. Nejde však o investovanie do kryptomien. Ako pri iných podielových fondoch, aj v tomto prípade fond investuje do vybraných firiem a nakupuje akcie spoločností, ktoré implementujú do svojej činnosti blockchainové technológie.
Ide teda o fond zameraný na technológie a inovácie naviazané na blockchain a kryptomeny. Ponúka približne 20 na burze obchodovaných akcií amerických, kanadských a európskych spoločností pôsobiacich v oblasti blockchain technológií (napr. ťažbári a burzy kryptomien, softwarové firmy, online gaming, e-commerce). O fonde ti viac prezrádzame v tomto článku.