Odpoveď je pomerne jednoduchá. Okrem čistenia karmy sa totiž začneš svojou troškou podieľať aj na čistení 70 % zemského povrchu. Áno, presne takú časť zeme tvorí vodná plocha a pojem modrá planéta nevznikol len tak náhodou. To sú tie menej smutné čísla, teraz poďme na tie horšie. Každoročne totiž my – obyvatelia súše, záhadným spôsobom pošleme do oceánov až 10 miliónov ton odpadu.
Ani ryba, ani rak
Ak sa ideme rozprávať o našom príspevku do oceánov, najčastejšie si ryby a celý morský ekosystém od nás pochutnávajú na plastoch. S tými nám ľuďom ide karta už nejakú tú dekádu. Reč je o igelitových taškách na jedno použitie, rozličných obaloch, zapaľovačoch, cigaretových ohorkoch alebo vatových tyčinkách. Zoznam je pridlhý a nie je to príjemné čítanie.
Od 50. rokov minulého storočia sme sa hecli a povedali si, že vyrobiť 1,5 milióna ton plastu ročne je málo. V duchu hesla „skyisthe limit“ sme to v roku 2014 dotiahli na krásnych 280 miliónov ton. Je najvyšší čas, aby sme si svoju reputáciu začali naprávať, lebo tie ryby sa asi nikdy nezačnú s nami rozprávať.
Negatívny vplyv našich rozhodnutí je pomerne ľahko merateľný. Okrem toho, že živočíchy tieto dary zeme prehĺtajú, môžu sa do nich aj zamotať. Meranie realizované inštitútom pre morský výskum v Kalifornii preukázalo, že obsah plastov vo vode je 6-krát väčší ako obsah planktónu. O tom, že pomer by mal byt prinajmenšom opačný, ťa asi presviedčať nemusíme.
Ako ďalej?
Je jasné, že aj v každodennom živote vieme svojimi rozhodnutiami veci posunúť správnym smerom, no v tomto prípade platí skôr heslo: na hrubé vrece – hrubá záplata.
O tom, že to nie je úplne stratené, môže svedčiť aj holandský startup, ktorý vybudoval funkčný systém na čistenie oceánov a do roku 2040 si kladie za cieľ odstrániť až 90 % všetkých plastov v našich vodách. Projekt nesie názov The Ocean Cleanup, a ak by sme to chceli zjednodušiť, ide o obrovskú sieť, ktorá za pomoci lode zbiera odpad na hladine a čiastočne aj pod ňou.
Ak sa ti táto správa čítala príjemnejšie ako tie pred ňou, vedz, že po celom svete je množstvo projektov a odborníkov, ktorým osud našej planéty nie je ľahostajný, a vedia, ako jej efektívne pomôcť!
Zelený investor na obzore?
Akokoľvek zložito to znie, my v 365.invest chceme, aby si mal možnosť s čistým svedomím investovať do vecí, ktoré sa neprotivia ani tebe, ani planéte. Skrátka, pomáhať tam, kde cítiš, že to má význam, a zároveň si na tom niečo zarobiť. Presne preto sme zriadili Eko fondo.p.f. a ty teraz môžeš mať svoje rybie prsty v zelenšej budúcnosti nás všetkých. Reč je o spoločnostiach, ktoré sa zaoberajú napríklad znížením tvorby odpadu, kontrolou životného prostredia či udržateľnými potravinami. To znie lepšie ako ropa alebo ťažba uhlia, však?
Ak sa ti tento nápad pozdáva a máš pocit, že to chceš skúsiť, pokojne si hoď cifry do našej kalkulačky a sleduj, že pomáhať našej planéte sa teraz naozaj oplatí. Nepotrebuješ na to dokonca ani náš účet.
Pokiaľ si chceš preklepnúť fakty z nášho článku, spraviť to môžeš napríklad tu alebo tu.